Gideon Welzer

Z Wikibor
Gideon Welzer
Gideon Welzer
národnost: Vrangen
narození: podzim 1192
úmrtí: -
výskyt v Osadě: 1212
rodina: Viktorin Welzer

Gideon svobodný pán Welzer. Mladý vrangenský šlechtic. Gideon je nejstarším synem současné hlavy rodu Welzerů pana Viktorina. Díky vlivu svého otce u markraběcího dvora se stal vůdcem vragenské výpravy do Černoboru v roce 1212. Po návratu z úspěšné výpravy jeho prestiž vrostla a je markrabětem často vysílán jako vojenský velitel na různé kampaně na území Vrangenu.

Před událostmi léta 1212

Mládí strávil pod pečlivým dohledem svého otce. Jako svého nejstaršího syna jej Viktorin pečlivě hlídal a vkládá v něj značné očekávání. Proto osobně dohlížel na jeho výchovu a Gideonovi byla zajištěna prvotřídní péče, vzdělání a výcvik ve všech dovednostech potřebných pro rytíře a šlechtice.

Černoborská kampaň

V roce 1212 byl Gideon, na základě vlivu svého otce a poměrně překvapivě jmenován vůdcem vrangenské výpravy do Černoborského hvozdu, které se kromě něj účastnili ještě sourozenci Samuel a Adléta Rottenbergovi. Výprava pro něj nezačala moc šťastně, neboť cestou do Osady se pod ním vzepjal kůň a Gideon při pádu utrpěl zlomeninu ruky.

Během budování Osady, zabezpečování a průzkumu jejího okolí se značným problémem ukázalo být domorodé obyvatelstvo hvozdu - zaostalí pohani - a jejich agresivnější a houževnatější sousedé - Medvědí lid. Jejich válečníci, patrně pod vlivem nějakých dryáků, bojovali s nelidskou silou a zuřivostí. Přestože boje s domorodci byly obtížné, zejména protože znali krajinu mnohem lépe než Vrangenci, a vyžádaly si oběti, technologická a taktická převaha vrangenských oddílů postupně rozhodla a domorodci byli poraženi. Jejich velký šaman však stihl proklít barona Rammwalda, než padl. Ten skutečně nedlouho po vítězství nad Medvědím lidem zemřel za ne zcela vyjasněných okolností.

Černoborská kampaň se dá považovat za úspěšnou a to i přesto, že při ní zemřel baron Andreas Rammwald, tehdejší pán Osady. Vrangenské straně vedené Gideonem se podařilo vytvořit spojenectví se silami, jež do Osady vyslalo bohaté hanzovní město Orlenburk a společně v bitvě zvítězili nad silami vyslaných Poljanou, podporovanými oddíly císařské kapituly. Tím zabezpečili vrangenskou moc nad Osadou, což byl hlavní úkol výpravy. Vlády nad Osadou se následně ujal Thomas Rammwald, jehož vláda nad Osadou, jak se později ukázalo, neměla tak dlouhého trvání, jak by si přál, avšak to už nebyla Gideonova starost.

Po Černoborské kampani

Po návratu z úspěšné výpravy setrval Gideon nějaký čas u vrangenského dvora spolu se svým otcem. Makrabě musel kvůli vyostřeným událostem často cestovat a jeho dvůr jej následoval. Gideon se následně postavil do čela menšího vojska, najatého částečně za peníze Welzerů, a zúčastnil se bojů na jihu Vrangenu, kde šlo především o zajištění jižní hranice na řece Tor a odražení nájezdů Skyberenských pirátů. Své přítomnosti v regionu následně využil. Překročil spolu s vojskem hranice Meervalu a vydal se, na její žádost, na pomoc paní Adlétě von Rottenberg. Ta získala svým sňatkem s panem Eremirem van den Bruin nárok na vévodství Bruinvalské v Meervalu, avšak jejich momentální držitelé, uzurpátoři, je odmítli vydat. Nezbylo tak, než je přinutit vojenskou mocí. Poté se Gideon navrátil zpět ke dvoru. Spekuluje se, že by mohl být vyslán buďto opětovně do Černoboru, neboť tamější kraj dobře zná, či do sousedního Pomezí, kde probíhají boje s Poljanou.