Císařská kapitula

Z Wikibor

Císařská kapitula je organizací vzniklou v poměrně raných dobách Říše. Podle dostupných pramenů je její založení spojeno se snahou tří rytířů urovnat spor mezi dvěma mocnými znesvářenými územími Říše. Tito tři rytíři se svými nepočetnými družinami se pokusili udržet dvě vojska na opačných stranách bojiště. Všichni za tuto svou snahu zaplatili životem, ale dokázali zabránit krvavému střetu až do té doby, kdy dorazil císař Gratian I. se svými silami, kterým se zbylá dvě vojska nemohla rovnat a jejich vůdci se raději podvolili rozhodnutí vladaře. Na počest tří mrtvých rytířů pak císař ustanovil Kapitulu, jehož úkolem se stala ochrana celistvosti Říše a jejího obyvatelstva.

S růstem moci Říše rostla i moc Kapituly. Z původních několika malých pevností se její bratři začali přesouvat do velkých hradů v různých koutech Říše. Přijetí do tohoto rytířského řádu se stalo velmi prestižní záležitostí nejen pro druhorozené syny mocných šlechticů, ale i pro jejich dědice, kteří se mnohdy vzdali pozemků, které jim měly připadnout a dali přednost vážené Kapitule.

Kromě vojenské ochrany vnitřní celistvosti Říše se ale Kapitula a její sídla stala i velkým zdrojem vědomostí a znalostí. Díky vedení několika velmi moudrých velmistrů začala Kapitula shromažďovat knihy a pořizovat jejich opisy, které pak putovaly do dalších pevností. Také zaměstnávala ty nejlepší architekty a umělce, aby dále zdokonalovala moc i krásu svých hradů, a také celou řadu skvělých učenců a vynálezců, kteří přinesli Říši značný pokrok. Byla to právě Kapitula, která započala s výstavbou sítě kvalitních cest a silnic. Bohužel se tak stalo pouze krátce před pádem celého císařství. Znalosti a um však v Kapitule přetrvaly a Kapitula jich využívá aby si udržela alespoň zlomek bývalé slávy.

Pád Říše měl na Kapitulu těžký dopad. Rebelie západních území znamenala pro mnoho bratří smrt, když se ji snažili odvrátit. U některých bratrů pak převládl pocit povinnosti vůči rodině a tak zradili svou přísahu a postavili se po bok svým příbuzným. Tyto těžké časy byly ukončeny nucenými příměřími, které dodnes ti nejstarší z členů Kapituly nesou s velmi těžkým srdcem a pocitem hanby. Zklamali přeci Říši a císaře. Kapitula ale přežila a stále disponuje jednak vojenskou silou, druhak vědomostmi, které se v nových malých státech ztratily během konfliktů, které po rozpadu Říše následovaly. Pokračuje tak nadále ve snaze chránit mír a prospívat lidem.

Symbol Kapituly

Kapitula-erb.png

Symbolem Kapituly je stříbrná rukavice svírající zlatý vavřínový věnec v černém poli. Věnec symbolizuje Říši a rukavice schopnost chránit a udržovat pohromadě.